بازگشت به بانک اطلاعات پایان نامه ها

شماره دانشجویی : 940243394
نام و نام خانوادگي : جمشید غفرانی
عنوان پایان نامه : امکان¬سنجی فنی، اقتصادی و ساخت نمونه¬ی سیستم هیبرید خورشیدی و ژنراتور مگنتوالکتریک حاصل از راه رفتن عابرین جهت نورپردازی یکنواخت فضاهای شهری (پل¬های عابر پیاده)
دانشكده : دانشکده فنی و مهندسی
گروه تحصيلي : مكانيك
رشته/گرایش تحصيلي : مهندسي مكانيك - طراحي کاربردي-کارشناسي ارشد
مقطع تحصيلي : کارشناسی ارشد
استاد راهنما (استاد مدعو) : ,
غلامرضا صالحی
استاد مشاور (عضو هیات علمی مرکز) : سمیرا قیاسی ,
چكيده : هدف از پژوهش امکان سنجی استفاده ی هیبریدی و ترکیبی از انرژی های پاک خورشیدی فتوولتاییک و انرژی جنبشی گام های عابرین (تکنولوژی جدید برداشت انرژی از کفپوش های الکترومغناطیسی) در پل های عابر پیاده می باشد تا بتواند نورپردازی یکنواختی را در جهت روشنایی سطح پل عابر پیاده ایجاد نماید. در طی این فرآیند با استفاده از پیشینه پژوهش در دنیا فرایندهای مشابه مثل استفاده از کفپوش های دارای چرخ طیار و ژنراتور با نام تجاری پاوژن و کفپوش های شامل کریستال های پیزو الکتریک و موارد مشابه دیگر که توسط محققین مختلف مورد کنکاش و نمونه سازی و تست قرار گرفته بود مورد بازبینی قرار گرفت و نهایتا نمونه پل استانداردی به طول ۱۲ متر و عرض ۴ متر جهت نمونه، مورد شبیه سازی آزمایشی قرار گرفت تا شرایط اهداف پژوهش بر روی آن اجرا شود( حجم تردد1000 نفر و طی ۲۴ ثانیه برای هر نفر در نظر گرفته شد). پنج طرح مختلف مورد پژوهش قرار گرفت و از آنها دو طرح دارای راندمان خروجی از هر قدم عابر توان تولیدی ۲ وات بود که در طرحهای دارای میکرو ژنراتور ۸ عددی با سیستم چرخ شانه فشاری فنر دار، یا سیم پیچ الکترومغناطیسی با حلقه مرکزی و القای شار الکترومغناطیسی از خارج از سیم پیچ به داخل تقریباً برابر بود و مابقی انرژی مورد نیاز در طول روز توسط سلول فتوولتائیک انجام می پذیرد. استفاده از کفپوش های الکترونیکی تولید انرژی از برداشت قدم های عابرین در شرایط خاص مثل محل های فاقد نور خورشید همانند ایستگاه های مترو زیرزمین و محل های سرپوشیده یا ساعات شب و هوای ابری که فاقد نور لازم برای کارکرد فتوولتائیک است، اجتناب ناپذیر است. براساس نتایج حاصله مشاهده گردید که ۶.۲ درصد از توان مورد نیاز سیستم روشنایی پل عابر را می توان با سیستم های برداشت انرژی از سطح توسط گام افراد تامین شود و مابقی توسط فتوولتاییک تامین خواهد شد. در سال های اخیر تلاش های بسیار برای بهبود عملکرد و کاهش هزینه های تولید سلول های فتوولتائیک صورت گرفته و باعث استفاده بهینه در این طرح شده است و در نهایت اجرای طرح هایی مشابه برداشت انرژی از سطح، از نظر فرهنگ استفاده از این روش ها و خلاقیت و نوآوری موجود در آن مورد توجه قرار گرفته و جذابیت خاصی برای انجام پژوهش های ثانویه دارد که باعث افزایش توان تولیدی و کاهش هزینه ها در آینده می شود.
كلمات كليدي : برداشت انرژی از سطح، انرژی تردد افراد، انرژی خورشیدی، پنل فتوولتاییک، نورپردازی، سیستم روشنایی، پل عابر پیاده.
تاريخ دفاع : 1397-06-20